Dipte miyiz?

İktidarın 15 yıllık “iyi ekonomi” söylemi yerini “dipten çıkacağız” söylemine bırakmış durumda. Birçok paket açıklandı. Milyarlarca lira, teşvik adı altında sermayeye akıtıldı. Yine de dön dolaş patinaj yapıp duruyoruz. Patinaj yaparken de daha çok dibe doğru kayıyoruz. Bu yazıyı yazarken avro 4 TL’yi görmüş, sanayinin önemli kesimi için elektrik kesintileri devam ediyor ve  uluslararası ekonomik araştırma kurumları Türkiye ekonomisi için ardı ardına “uyarılarını” sıralıyordu…

Ne gam!

Mecliste başkanlık düzenlemesi için eller inip kalkıyor, gizli (!) oylama selfie’leri yok satıyor, “yeni cumhuriyet”in taşları üst üste diziliyor…

Arka fonda şu bildik güfte:

Biraz daha sıkıntı yaşadıktan sonra her şey çok güzel olacaktır!

***

Burjuva iktisatçılarının çoğu elinde metreyle krizi ölçmeye çalışmakta. İşte burası dip deyip nasıl düze çıkılacağını müjdelemektedir.

Ancak, içine girilmekte olan ekonomik bataklık henüz dibe yakınlaşmadığımızı göstermektedir.

Yastık altındaki dolarları bozdurmak dolar fiyatını etkilememiş bunun yanında altın fiyatı da fırlamışken, OPEC ülkelerinin petrol arzını kısma konusundaki kararlılıkları yakın gelecekte oetrol fiyatlarında da –kur etkisi dışında- çok ciddi sıçramalar bekleyebileceğimizi gösteriyor.

Fed’in faiz artırımını sürdürme konusundaki kararlılığına bir de Trump’ın iktidarı devraldıktan sonra uygulaması muhtemel olan korumacı ekonomi politikaları eklenince başta Türkiye olmak üzere geç kapitalistleşen ülke piyasalarının tümü için 2008 sonrası alınanların misliyle geri verildiği bir döneme girildiği söylenebilir.

***

Çıkış için dibi görmek gerekiyor bu doğru ama ekonomik alanda dip henüz görünmüyor!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir