Prof. Dr. Sinan Alçın

segui il tuo corso e lascia dir le genti

Sona doğru


Yılın sonuna yaklaştıkça gündemdeki yoğunluk, ‘bu yılın sonu hiç gelmeyecek’ hissi uyandırıyor insanda. Art arda gerçekleşen bombalı katliamlar, Suriye kuyusunda gün geçtikçe karmaşıklaşan dengeler ve son olarak Rus Büyükelçisine düzenlenen suikast gündemde tansiyonun bir türlü düşmemesine neden oluyor.

***

Ekonomik alanda ise içine girilen yoğun durgunluğun sürekliliği ve büyük kriz ihtimalinin yaklaşması iktidarı “acil önlemler” konusunda cesaretlendiriyor.  TÜİK’in sihirli dokunuşuyla kişi başına düşen milli gelir -cin çarpmış gibi- 10.000 Doların üzerine fırlarken, geçmiş yıllara ilişkin büyüme rakamlarının üzerine de sünger çekilmiş oldu. Ekonomide hesap yöntemleri çok türlüdür. Büyüme için de bu böyle. Baz yılı neresi kabul ettiğiniz, hareketli ya da statik endeks kullanımınız hep çıkacak sonucu değiştirir. Bu değişimler aylık ya da yıllık bazda küçük kabul edilse de uzun dönem büyüme trendinde ciddi sapmalar yaratır. TÜİK’in son müdahalesi de trendi etkilemiştir.

***

TÜİK bir yandan istatistiki yöntemlerini güncelleye dursun, hükümette Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) olarak acil toplantılarını sürdürüyor. On gün kadar önce “önlemler paketini” de açıkladı EKK. Paket ağırlıklı olarak üretken sermayeye yönelik teşvikleri içeriyordu. Bunlardan en dikkat çekeni ise “can suyu kredisi” dedikleri KOBİ’lere sağlanacak 50.000 TL’lik faizsiz krediydi. Reklamı çok yapıldı. Şimdi başvurular var ama hayal ile gerçek tekrar ayrıldı birbirinden. Toplamda 15.000 KOBİ’ye bu teşvik sağlanacak ama küçük ve orta boylu işletmelerin çok büyük kısmı iflasın sınırında gezdiği için yüzbinleri bulan başvuru olacak gibi duruyor. Faizsiz bu kredi aynı zamanda bir tür terbiye silahına da dönüşüyor. Kredi başvurusunda bulunmak isteyen KOBİ’lerin önce KOSGEB’de kendilerini ‘akredite’ etmeleri gerekiyor. Ayrıca başvuru sahipleri FETÖ kriterine göre de değerlendiriliyor.

***

Dolardaki serbest uçuşun ve faizlerdeki artış eğiliminin daha uzun süre devam edeceğini düşünürsek; çöktükçe vuran, vurdukça dağıtan, dağıldıkça toplayan, topladıkça gelişen ve bu böyle durmadan devam eden halimizin yeni yılda da devam edeceğini söyleyebiliriz. Belki yıl yenilenecek ama ekonomik ‘hikâyenin’ sonuna yaklaşıldığı çok açık.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 21/12/2016 by in Köşe Yazıları.

Bu blogu takip etmek ve yeni gönderilerle ilgili bildirimleri e-postayla almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 36 takipçiye katılın

%d blogcu bunu beğendi: