İnşaatın Dibi

AKP iktidarının son yıllarda, bütün işi gücü bırakıp tüm şürekâsıyla inşaat işine girmesi, ülke tarihinde görülmemiş bir rant düzenini de beraberinde getirdi. TOKİ konutları mı dersiniz, yerel yönetim ihaleleri mi istersiniz, Sit alanlarına imar mı ararsınız; tekmili birden mevcut. Hatta mevcut oğlu mevcut. O kadar oğla ve kıza bırakmakla tükenmeyecek birikim şimdiden mevcut.
Nasıl bal tutan parmağını yalıyorsa, rant kapısı tutanlar da fellik fellik yalayacak şey arıyor.
Eski başbakan “fa” demeden faiz lobisini, “ce” demeden CeHaPe’yi, “be” demeden benim bacımı anlayıp, politika önermesi yapacak bir “kuşak” var.
Şimdi bütün resim yukarıdakinden ibaret olsa açarız Niğde gazozumuzu, yanına da 200 gr çekirdek, hem seyreder hem güleriz.
Ama durum farklı. Her ne kadar dışarı sızan görüntü komedi havası verse de gerçekte yaşanan tam bir dram.
Geçen hafta bir kamyon Avcılar’da yapımı yakın “taşerona” verilen üst geçidi dokunmak suretiyle yerle yeksan etti. Olay sonrası ölen ve yaralanan yurttaşlar karga tulumba götürülürken, üst geçidi süpürme(!) işi bitince devletimiz kamyon şoförünü gözaltına almak suretiyle bu elim kazayı da sıyrıksız atlatmanın yolunu buldu.
Ancak, rantı ortaya çıkartan canlı emek yani insan yani emekçi halkımız o rant kulelerinin 23. katından, bindirildikleri arızalı asansör ve yol arkadaşı yapılan inşaat malzemeleriyle düşüp can verdiler.
HES’e, köprüye, nükleere verilen ırmaklar, toprak ve doğa kurudukça kurudu.
Rantı ortaya çıkartan, kayıt dışılık, gayri meşruluk, kontrolsüz zenginlik düşü, ülkenin işçilerini, emekçilerini ve onları da çevreleyen ekosistemi parçalayarak kendine yer açıyor.
İşte bu nedenle Soma Katliamı’nda can veren işçiler de, plazanın 23. Katından ölüme düşürülen işçiler de, Avcılar’da işe giderken üst geçidin altında kalan yurttaşlar da, köprü yolu inşaatı nedeniyle göç yollarını değiştirip ölen kuşlar da, ve içindeki su giderek ve giderek çekilen toprak da ortak bir ölüm nedenine sahip: Rant düzeni.
Düzeni değiştirmekten sadece siyasi partileri ya da onların yöneticilerini değiştirmek anlaşıldıkça rant düzeni devam edecektir.
Son ırmak kuruyana, hepimiz ölecek bir inşaat bulana dek!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir