Enflasyon Vergisi

Dün Ocak ayı enflasyon verileri açıklandı. 17 Aralık Operasyonu sonrası ortaya çıkan kriz ortamının “telafisi” için artırılan tüketim vergilerinin ve dolar fiyatındaki artışın ilk yansımaları ortaya çıktı.
TÜFE (Tüketici Fiyatları Endeksi) Ocak ayında yüzde 1,72 ve yıllık bazda yüzde 7,48 oranında arttı.
ÜFE (Üretici Fiyat Endeksi) yerine Avrupa Birliği normalarına uygun hale getirilen (tarım kesimini içermeyip sadece sanayi kesimini içeren) Yİ-ÜFE (Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi) kullanılmaya başlandı. Yİ-ÜFE, 2014 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 3,32, 2013 Ocak ayına göre ise yüzde 10,72 artış gösterdi.
Yİ-ÜFE’de TÜFE’den yüksek artış olması gelecek aylarda TÜFE’nin hızlanarak artacağının en temel işareti. Yıl sonu itibarıyla yüzde 15’leri aşan bir enflasyon oranı ile karşı karşıya kalabiliriz.
***
Enflasyonun yükselişinde artırılan vergilerin payı büyük ama enflasyonun kendisi de bir tür vergidir. Enflasyon yoluyla geniş halk kesimlerinden sermaye cephesine gelir transferi gerçekleşir. Enflasyonist ortamlarda ücret ve diğer sabit gelirlerle geçinenlerin satınalma gücü erirken, spekülasyona yönelerek plasman geliri elde edenler ile stok yapan satıcılar kazançlı çıkar. Devlet de pahalılaşan mallardan daha fazla tüketim vergisi toplar.
Zengin daha çok zenginleşirken yoksullar daha fazla yoksullaşır.
Şu an Türkiye, mevcut enflasyon oranı ile dünyada sekizinci sırada. Sıralamada üçüncü sırada yer alan Mısır’da enflasyon yüzde 11,70. Yıl sonunda muhtemelen –başka konularda olmasa da bu konuda- Mısır’ı geçmiş oluruz!
***
Madem rakamlarla konuşuyoruz, öyleyse “Dünyadaki Türkiye” ile ilgili bir kaç sıralamayı hatırlayalım:
Cari İşlemlar Açığının GSMH’ya oranında üçüncü,
Faiz oranı yüksekliğinde yedinci,
İşsizlikte ondördüncü,
Büyüme hızında ellinci,
Kişi başına düşen gelirde altmışbeşinci sıradayız.
***
Hızlı enflasyon artışının geniş halk kesimleri için bir tür “enflasyon vergisi”ne dönüşmesini engellemek ve halkın daha fazla sefalete itilmesini durdurmak için temel tüketim mallarının fiyatlarına sınırlama getirilmeli, asgari ücret yeni enflasyon oranına bağlı olarak güncellenmeli, Toplu İş Sözleşmeleri yenilenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir