Sürpriz Zam!

Günlerdir medya AKP kongresine kilitlenmişti. Herkes başbakanın sürprizlerini bekliyordu. Nihayet kongre günü geldi. Ayılan bayılan mı dersiniz, hüngür hüngür ağlayan mı istersiniz; hepsi mevcuttu.
Başbakan’ın 57 sayfalık konuşmasının yaklaşık yarısı “siz de hoşgeldiniz”e ayırılmıştı. Sonuç olarak “yeni demokrasimizin” kodları da gözler önüne serildi. Yeni dönem, yeşil kuşak sevdasının (sunni müslüman) artarak devam ettiği, içte ve dışta hasmane politikaların “kararlılıkla” sürdürüleceği günler içerecek. Bunda sürpriz yoktu!
Bir ara Aşık Veysel türküsü çalındı hoparlörlerden. Hayır bu da sürpriz olamazdı.
Acaba başbakan görevi mi bırakacaktı? Öyle bir durum da yoktu. Hem ağlarım hem gideim misali, 2071 projeksiyonu eşliğinde genel başkanlığa adaydı Erdoğan.
Kürt sorunuyla ilgili çözüme yönelik açıklamları mı olacaktı başbakanın? Bu mu sürpriz olacaktı? O konuda da CHP salvolarından başka bir şey çıkmadı.
***
Başbakan’ın sürprizi ekonomideydi.
Ekonomideydi derken tabii konuşmasında bir sürpriz yoktu. Hatta ilk kez ekonomi konusu bu kadar cılız kalmıştı. Sürpriz konuşulmayanlarda!
Başbakan konuşmasında ağırlıklı olarak geçmiş yıl verilerinden cımbızlanmış bir kaç bütyüklüğü dillendirdi. Örneğin, 2011 otomobil satış rakamlarını verdi ama 2012 yılındaki ani düşüşten bahsetmedi. AKP iktidarı dönemindeki ihracat artışını dillendirdi ama daha hızlı artan ithalata değinmedi, milli gelir artışından bahsetti ama gelir adaletsizliğinden bahsetmedi, IMF borçlarının azaldığını söyledi ama dış borcun tarihi rekorlarını söylemedi. Tüketimden bahsetti ama tüketici kredileri ve kredi kartı borçlarını es geçti.
Başbakan on yıllık AKP iktidarında cari açık kapatılamaz boyutlara ulaştı, sosyal güvenlik sistemi tasfiye edildi, KİT’lerin içi boşaltıldı veya satıldı, “sağlık hakkı” mazide kaldı, işsizlik kronik hale geldi.
Sürpriz olmayan şey şudur ki artık iktidar partisi ekonomi politikalarını sahiplenecek halde değildir!
Sürprizi ardarda açıklanan zamlarla yaşıyoruz.
Önce ÖTV artışı, bazı vergi kalemlerinde artış ve dün itibarıyla doğalgaz ve elektriğe yapılan yüzde 10’luk artışlar…
İşte AKP iktidarının geniş halk kesimleri için hazırladığı sürpriz bu!
***
Şenlik dağıldığına göre artık iktidarın ülkenin içinde bulunduğu krizi tüm netliğiyle halka açıklaması lazım.
Öyle bakanların aralarında “gaz-fren” benzetmeleriyle geçiştirilecek kadar hafif bir durum değil yaşanan.
***
Sürpriz diye birşey yoktur. Sürpriz denilen şey gözlerden saklananın ortaya çıkmasıdır. İşte yıllardır karnı aç, tenceresi boş halkın “ekonomi tıkırında” laflarına inanıp kendi halini unuttuğu durumda su gibi yüzüne çarpan gerçektir, zamdır, hak gaspıdır, yoksulluktur sürpriz olan!
Sürpriz, gerçeği görmeyen içindir.
Bizim için sürpriz yok yola devam!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir