Psikolojik Değil İdeolojik!

AKP hükümetinin Milli Eğitim okullarında zorunlu süt dağıtımı yüzlerce çocuğun zehirlenmesine neden oldu. Bırakın demokratik falan olmayı sıradan yani 195 ülkeden herhangi birinde bu olay muhtemelen dağıtıma konu olan ihalenin iptali ve sorumlulara soruşturma açılmasıyla sonuçlanırdı.
Ama burası Türkiye! Yok öyle!
Önce, dalga geçer gibi gerine gerine bozuk süt terörizmine maruz kalmış çocuklara sataşılır, ardından kamera ve mikrofon gören her “yetkili” hızını alamayıp sağlık konusundaki “derin” bilgilerini halkın suratına suratına tıksırır!
Tüm bu “en iyi savunma saldırıdır” aymazlığının en damıtılmış hali ise çocukların psikolojik olarak sütten etkilendiklerinin söylenmesi oldu.
Doğrudur bu ülkenin çocuklarının çoğu süt içmeden büyür!
Çoğu İstanbul’da yaşar ama denizi görmeden yaşlanır!
Sokaklarda simit satar, kendi karnı zil çalar çoğunun!
Tamamının sosyal güvence hakkı elinden alınmış durumdadır!
Binlercesi cehennem imalathanelerinde can verecektir büyüdükçe!
Ama yine de güler yüzleri milyonlarcasının, bir umutla!
O nedenle sayın baycıklar, sizden psikolojik olarak etkilenmiyorsa bu çocuklar sütten hiç etkilenmezler rahat olun!
***
“Mevsimsel arz fazlasının tüketilmesi” amacıyla yani elde kalmış sütler döküleceğine paraya dönüşsün; rant olsun, sermaye birikimine pay olsun diye yapılan bu düzenleme ideolojiktir!
Sermaye birikim rejiminin dolaysız ideolojisidir!
Birikim için her yolu mubah gören kapitalist saldırganlığın ideolojisidir!
Bu yanıyla süt dağıtım “operasyonu” sınıfsal temeli olan ideolojik bir hamledir.
Örneğin, neden bu sütler özel okullarda dağıtılmamıştır? Diyelim ki, özel okulda okuyan çocukların dağıtılacak süte ihtiyacı olmamış olsun. Peki, o zaman devlet okulunda zorla haraç toplanırken özel okullara neden teşvik vermektedir devlet?
***
Bu ülkede eğer çocuklar aç kalmasın diye bir dert varsa öncelikle babalarının annelerinin çalışabilecekleri iş alanları yaratsın devlet. Sonra süt üreticisine yaşam alanı bıraksın devlet. İşsizlik Fonunda birikmiş ama el konulan paraları fona iade etsin devlet. Topraksız köylüye toprak dağıtsın devlet. Parasız eğitim ve sağlık hakkı sağlasın devlet.
Eh tüm bunlar mideye gaz yaparsa da varsın olsun; psikolojiktir o psikolojik!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir