Muhteşem Eğitim Sistemimiz ve Geleceği

İktidarın dinci nesil yetiştirme konusundaki çıkışı ile tablet bilgisayara dayalı eğitime geçiş projesi (Fatih Projesi) eşzamanlı olarak gündemimize oturdu. Malûm ülkemizde hayatta kalmak dışında hiçbir şey tesadüflere kalmıyor. Kanun yoksa yapılır, varsa esnetilir, su yolunu bulur vesselam! Yeni tip nesil ile tabletli gençlik arasında nasıl bir eşgüdüm olacak zamanla yeni açıklamalar gelirse veya yeni adımlar atılırsa öğrenmiş olacağız. Ancak bu süreci beklemeden bilgisayarlı eğitim üzerine biraz konuşabiliriz.
***
Öncelikle söze “eğitim” ile başlıyorsak, yani eğitme gailesiyle yola çıkıyorsak karşımızda bir de eğitilmeye hazır “özgür” bireyler sürüsü, pardon kitlesi olması gerekir. Hazırda yok mu? Milli Eğitim sisteminin zorunlu eğitimine tabi zorunlu öğrencileri ne güne duruyor? Öyle ya adı üzerinde “öğrenci”, görevi öğrenmek! Geçmişte kullanılan talebe yerine öğrenci kelimesi kullanılıyor. İkisi aynı şey değil. Talebe talep edendir ve talebin içinde arzu ve istek vardır. Oysa öğrencilik bir görevdir, zaruridir, zorunludur! Bunun için olsa gerek biraz da sıkıcıdır. Son yıllarda derslerde sıkılan öğrencilerin en çok başvurduğu yol, cep telefonu klavyesinde başparmakları hızlı kullanarak mesaj yazmak konusundaki maharetlerini geliştirmektir. Belki de, iktidar bunu görüp “gözleri bozulmasın” diye kendilerine tablet bilgisayar dağıtıyor olabilir. İşte bilgisayarlı eğitimin muhtemel gerekçelerden birini bulduk bile! Başka ne işe yarar bu oyuncaklar? Kendinize ait olmayan eserleri hızlıca kopyalayıp başka bir dosyaya yapıştırabilirsiniz (copy-paste) ve böylelikle okumadığınız kitabın özetini çıkarabilir, hiç çözmediğiniz problemin cevabını pat diye öğreteninizin karşısına çıkartabilirsiniz. Hatta daha da büyürseniz intihal yaparsınız ve kim bilir birileri yürü ya kulum der de bir yerlerin başına geçersiniz.
***
Öğrenim sürecinde bilgisayar ve internet bilgiye erişmeyi hızlandırır bu doğru. Ancak, hızınızı alamayıp yalan yanlış bilgi denizinde kaybolma ihtimaliniz vardır. Bu sebeple her zaman yaparak öğrenme gerçek ve kalıcı öğrenme biçimidir. Kendimden bir örnek vereyim.
Ortaokuldaydım zorunlu din dersimizde öğretici sıra üzerine çıkıp namaz kılmamızı istedi. Herkes sıraya sırayla çıktı; rükû olsun secde olsun elinden geleni yaptı ve hem puanları kaptı, hem aferin aldı hem de yetiştirilmek istenen nesil konusundaki istekliliğini taa o zamandan gösterdi. Sıra bana geldiğinde durum biraz karıştı. Ben sıraya biraz yanlış eğilmiş olacağım ki gözümü yerde açtım. Hem öğreticiden zılgıt yedim, hem dersten kaldığımı öğrendim hem de arkadaş sandığım diğer öğrencilerin gülüşlerine neden oldum. Sonra babam gelip öğreticiyi ikna(!) edinceye kadar zorunlu din dersinden kalan “örnek” öğrenci olarak gösterildim. Sonra hepimiz geçtik dersi. Diğerleri ne yaptı bilmiyorum ama benim bu deneyimden çıkardığım dersler oldu. Yaparak öğrenme, tahtaya çizerek problem çözme, kitap okuyarak özet çıkartmak gerçekten öğrenmeyi sağlıyordu.
***
Geçtiğimiz günlerde The New York Times’dan Kevin Delaney bilgisayarlı eğitim üzerine güzel bir haber yaptı. Habere göre, Google, Apple, Yahoo ve Hewlett-Packard gibi teknoloji devlerinde çalışanların çoğunun çocukları, Silikon Vadisi’nin kalbindeki Los Gatos’ta bulunan Waldorf Peninsula Okulu’na gidiyor. Ancak okulda bilgisayar olmadığı gibi, evde bilgisayar kullanımını da teşvik etmiyor. Çocuklarının geri kalmasından korkmayan Google çalışanı Alan Eagle, “Google’da aptalların bile kullanabileceği kolaylıkta teknoloji üretiyoruz. Çocukların büyüyünce bunu öğrenmemesi için sebep yok” diyor.
Eee anlayana sivri sinek saz, anlamayana tablet pc az!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir