Ankesör

AKP başkan yardımcısı Ömer Çelik’in Adana’da yaptığı konuşma Türkiye siyasetinin gülünç ama güldürmeyen halinin ulaştığı son aşamayı resmetti. Çelik, “CHP ve MHP’nin siyaset anlayışı ekonomi anlayışı, Türkiye vizyonu hani bu santral memurelerinin bağladığı ankesörlü telefonlar var ya ona benziyor. AKP’nin Türkiye vizyonu ise 3G teknolojisi ile çalışan i-phone telefon gibidir” diyerek halka neş’e, huzur ve espri dağıttı. Öncelikle şunu söyleyelim: “ankesör” fransızca “encaisseur” kelimesinden devşirmedir ve “tahsildar” anlamına gelir. Yani ankesör, umuma açık telefonlarda atılan jetonu sayıp süre bitince konuşmayı kesen sistemdir. Ankesörlü telefon ise içinde ankesör bulunan, jeton veya telefon kartıyla konuşma yapabildiğimiz telefondur. Kullanımı –jetonunuz olduğu sürece- serbesttir. Bazı durumlarda yoğunluğa göre sıra bekleyebilirsiniz. Çelik’in ifade ettiği gibi “hani bu santral memurelerinin” bağladığı bir telefon değildir. Geçmişte otomatik santral yaygınlaşmadığı dönemlerde gerçekten telefonu santral memurları bağlardı. Ama 2011 yılı Mart ayına kadar kimse onlara “hani bu santral memureleri” dememişti. Zira santral emekçileri sadece bir cinsten seçilmiyor. Kadın memurlar yanında erkek memurlar da vardı, hala da var. Öte yandan ankesörlü telefondan bahsederken “bu, şu, o ankesörlü telefon” diyebiliriz ama bir insandan bahsederken “hani bu” demek de nesi?
***
Çelik’in konuşmasındaki biçimi bir yana bırakırsak içeriğe katılmamak mümkün değil! CHP’de MHP’de ankesörlü telefon gibi hazineden alacağı yardımı hesaplamakla meşguller. AKP’ye gelince; elbette CHP ve MHP’nin hazineden aldığına yardım diyeceksek AKP’ninkine başka bir şey demeliyiz!
***
Siyasi Partiler Kanunu uyarınca genel seçimlerde barajı aşarak, Hazine yardımına hak kazanan AKP, CHP ve MHP bu yardımdan yararlanıyor. 3 partiye 1-10 Ocak tarihleri arasında 109 milyon 100 bin 370 lira Hazine yardımında bulunulmuştu. AKP’ye 62 milyon 181 bin 572 lira, CHP’ye 27 milyon 869 bin 461 lira, MHP’ye de 19 milyon 49 bin 337 lira yardım yapılmıştı. Böylece 3 partiye bütçeden aktarılan kaynak toplamı 109 milyon 100 bin 370 lira olarak belirlenmişti.
Yetmez ama!…
Evet, yetmez!
Siyasi Partiler Kanunu’na göre, genel seçim yıllarında partilere yapılan devlet yardımı, partilerin bütçeye göre hak ettikleri tutarın 3 katı olarak ödeniyor.
Bu çerçevede Ocak ayında 62,1 milyon lira yardım yapılan AK Parti, seçim nedeniyle 124 milyon 363 bin 143 lira daha Hazine yardımı alacak. Böylece AK Parti’nin bu yılki devlet yardımı tutarı 186 milyon 544 bin 715 liraya yükselecek.
CHP de, seçim nedeniyle bütçeden 55 milyon 738 bin 922 lira ek yardım alacak. Seçim yardımı ile birlikte CHP’ye 2011 yılı içinde verilen Hazine yardımı miktarı da 83 milyon 608 bin 383 liraya çıkacak.
MHP’nin bu yılki Hazine yardımı ise 57 milyon 148 bin 12 lira olacak.
Eee, hal böyle olunca açılsın perde başlasın oyun!
***
Ankesöre takılıp Çelik’in asıl vurgusu olan, kendilerinin ve baraj ortakları iki partinin; siyaset anlayışı, ekonomi anlayışı ve Türkiye öngörüsünü unuttuğumuzu sanmayın. Önümüzdeki haftalarda bu konuyu bolca konuşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir