Prof. Dr. Sinan Alçın

segui il tuo corso e lascia dir le genti

Soğuk Olur Sıcak Paranın Çıkışı


İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasının (İSMMMO) Merkez Bankası ve Hazine rakamlarından yararlanarak hazırladığı ”Faiz ve Kar Transferi-2011” raporuna göre, 2003-2010 yıllarını kapsayan 8 yılda, 2003-2010 yılları arasında yabancıların, Türkiye’den yaptıkları kar transferi 89 milyar dolar oldu. Kar transferleriyle Türkiye’nin elde ettiği 35 milyar dolarlık gelir düşüldüğünde net kar transferi 54 milyar dolar olarak gerçekleşti.
Türkiye’den yabancıların son 25 yılda yaptıkları kar transferlerinin toplamı ise 165,5 milyar dolar düzeyine ulaştı. Kar transferiyle elde edilen 59,7 milyar dolar düşüldüğü zaman dışarıya net kar transferi 105,8 milyar dolar oldu.
***
2001 Krizinin temel sebeplerinden birini oluşturan “banka hortumları” nam-ı diğer bankaların “para cukkalamaları” neticesinde cukkalanan bu paraların yerine kısa vadeli spekülatif sermaye girişi (sıcak para) ile yama yapılması hedeflendi. 2001’de kriz sonrası hazırlanan Güçlü Ekonomiye Geçiş Programında (GEGP) yer alan “şeffaflık” ve “faiz çıpası” hedefleri ile esas olarak kısa vadeli spekülatif yabancı sermayeyi ülkeye çekmek amaçlanmış idi. Bu büyük ölçüde başarıldı. Şimdi gelinen nokta sıcak para girişinin yaraya merhem olmak yerine sadece acıyı “ötelediğini” gösteriyor.
***
2001 Krizi sonrası bankaların ve ticari bankacılık sistemine yakın kişilerin cukkaladığı paralar halkın geneline daha fazla vergi, zamlar ve azalan sosyal harcamalar olarak döndü. Paraları cukkalayanlardan çoğu bir iki yıl yatıp çıktı, geri kalanı ise çoktan köşeyi döndü; hatta, sayılı milyarderler listesinde arz-ı endam etmeye başladı.
***
Bugünün sorusu şu: son 8 yılda ülke dışına gönderilen 59,7 milyar doları kim nasıl karşılayacak? Soru belki ağır ama cevabı kolay! Satılacak, pek değerli arazi ve KİT kalmadığına göre bu döviz açığı, yurttaşlara daha fazla vergi ve daha az harcama ile ve öte yandan daha fazla sıcak para girişi için yeni düzenlemeler ile kapatılabilir.
***
Pekala, madem daha fazla sıcak para girişi yüzünden döviz açığı bu kadar arttı. Nasıl daha fazla sıcak para girişiyle kapanabilir? Ben de onu diyorum efendim. Bu açık kapanmaz. Ama açık kapatıyoruz diye diye halkın kemerine memerine yeni delikler açılabilir.
***
Ekonomik yaşamda köleci feodal toplumdan günümüze değişmeyen bir kural var: Yoksulluğun sebebi varsıllıktır! Yani birileri bir yerlerde kaybediyorsa emin olun başkaları yakında bir yerde kazanıyordur. Kitlelerin temel ekonomik sorunları anlamlandırmada yaşadıkları problem ise yoksulluğu anlamak için yeniden yoksulluğa bakmalarıdır.
Evrensel, Ekonomik Perspektif, 18 Ocak 2011

Reklamlar

2 comments on “Soğuk Olur Sıcak Paranın Çıkışı

  1. Arda Alkaş
    23/01/2011

    hocam şüphesiz ki açıklar kapanmak için vardır 🙂

  2. Hasan
    31/01/2011

    Arkadaşım 59,7 milyar doların varsa bi koltuk çıkıver ozaman hazineye. Ya da var mı öyle babayiğit bir tanıdığın? Girdabın içinden çıkmak gün geçtikçe imkansızlaşıyor. Emeğimizi değersizleşiyor, böyle bir ortamda malımız nasıl değerlenecek? Sivil diktaya doğru giden yolu sivil itaatsizlikle önleyebilecek kadar cesur değiliz malesef.. Helal olsun Tunus’a, Mısır’a…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 18/01/2011 by in Köşe Yazıları and tagged .

Bu blogu takip etmek ve yeni gönderilerle ilgili bildirimleri e-postayla almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 36 takipçiye katılın

%d blogcu bunu beğendi: