Prof. Dr. Sinan Alçın

segui il tuo corso e lascia dir le genti

“Orta”da İyi Bi’şey Yok!


Küresel kapitalist krizin sene-i devriyesinde, işçi, emekçi ve geniş halk kesimleri için krizden çıkış ihtimali gittikçe zayıflıyor. Bunu sadece şimdiye kadar uygulanan ekonomi politikalarına bakarak değil, aynı zamanda gelecek döneme ilişkin hedeflerden de anlamak mümkün.
İki hafta önceki yazımda bakan M. Şimşek’in iftar yemeğinde sinyalini verdiği “yeni” tedbirlerin nasıl bir içeriğe sahip olabileceğine yönelik tahminde bulunmuştum. Maalesef şaşırtmıyorlar. Hükümetin üç yıllık vadede ekonomik gidişatın nasıl olacağına ilişkin öngörülerini ve bu öngörüler ışığında belirlediği hedefleri ortaya koyan orta vadeli program Çarşamba günü ekonomiden sorumlu devlet bakanı A. Babacan tarafından açıklandı. Öngörülerin en çarpıcıları; daha önce hükümet tarafından yüzde eksi 3,6 olarak tahmin edilen 2009 yılına ait ekonomik büyüme (küçülme) oranının yüzde eksi 6 olarak revize edilmesi ve işsizliğe dair kötümser bekleyişler oldu. Hükümet işsizlik konusunda sadece veri seti oluşturup, işsizliğin çözümünü ise piyasaya bıraktı. Müjdeler olsun! Eğer, olurda özel kesim sermaye karlılığını artırırsa daha çok yatırım yapar, daha çok yatırım yaparsa da daha fazla istihdam olanağı ortaya çıkar. İşsizler işsizliğinden kurtulur. Yeni programda, devletin ekonominin yük kısmından hızla kaçarken, gelir artırıcı önlemleri artıracağı anlaşılıyor. Devletin, elektrik dağıtımı ve şeker üretiminden tamamen çıkıp, telekomünikasyondaki oranını düşüreceği belirtilirken, kamu kaynaklarının özel kesim sermaye için canhıraş biçimde savrulacağı da anlaşılıyor. A. Babacan’ın “Ekonominin önünü açmak(!) için yargı sistemini reforme etmeliyiz” sözü kapitalist anarşizmin yasalarla güvence altına alınacağını ifade ediyor. Bunun emekçilere yansıması; daha ağır iş yasası, örgütlenme önündeki engellerin artırılması ve sosyo-ekonomik hakların -artık ne kadar kaldıysa- tırpanlanması olur.
Programda vergi tabanının genişletilmesi de öngörülüyor. Vergi tabanının genişletilmesi, ÖTV gibi belli metaların satışı üzerinden alınan vergilerin kapsamının genişletilerek temel tüketim maddelerine doğru genişleyeceğini gösterir. Böylelikle zaten tüketemeyen geniş halk kesimleri iyiden iyiye yoksulluğun pençesine düşer. Gerçi bu durum orta vadeli programda enflasyonun çözümü için olanak olarak gösteriliyor. Düşük talep ve istihdamın, enflasyonun düşük seyretmesinin anahtarı olduğu vurgulanıyor. E doğru tabii, soğukta soba yakmazsak, donarak ölürüz ama yakıt masrafı da olmaz. Züğürt tesellisi bu olsa gerek: açız ama enflasyon yok! İngiltere ile milli takımın oynadığı ve Türkiye’nin 8-0 yenildiği maçta spiker “bu ataklarını da golle savuşturduk” demişti, şimdi enflasyon ile ilgili yapılan yorumunda bundan farkı yok.
Mevcut krizde, ABD nezle olursa geç kapitalist ülkelerin ishal olabileceğini daha önceden de defalarca ifade etmiştik. İki hafta önce AB, üyelerine “mali disiplin” önerirken bizde bir adım ötesine geçildi. Orta vadeli programda Mali Kural olarak ifade edilen uygulama, stratejik nitelikli olarak (10-15 yıllık dönem) mali disiplinin kalıcı hale getirilmesine yönelik düzenlemelere gidileceğini gösteriyor. “Mali kural”ın içeriği üzerinde hükümet çalışmaya devam edecek. Ama açıklanmasını beklemeden sonuçlarını söyleyebiliriz: kamunun geri dönülmez biçimde tarımdan çekilmesi, kamu kesimi reel ücretlerinde kalıcı kesintiler, vergi oranlarında ve sayısında kalıcı artış, kamusal arazi ve mülklerin satışı gibi.
Sonuç olarak, tüm kapitalist dünyada krizin yıkıcı etkileri yavaş yavaş azalırken, ülkemizde geniş halk kesimleri için çok daha netameli bir dönem başlıyor.
Evrensel-Ekonomik Perspektif- 19 Eylül 2009

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 19/09/2009 by in Köşe Yazıları and tagged .

Bu blogu takip etmek ve yeni gönderilerle ilgili bildirimleri e-postayla almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 36 takipçiye katılın

%d blogcu bunu beğendi: