Emekçiye Her Ay Ramazan!

Bir yanda kamu çalışanlarına yüzde 2,5 zam, diğer yanda elektriğe en az yüzde 10 zam. Her ikisi de devlet kurumları marifetiyle hayata geçiriliyor. Demek ki, iradi kararlarla halk yoksullaştırılabiliyor. Yani mesele “alın verin, ekonomiye can verin” kampanyasıyla televizyon ve ilan panolarından arz-ı endam eden “bilir kişilerin” lakırdıları kadar sığ değil. Krizin “eksik tüketim”den kaynaklanmadığını, esas olarak kapitalist üretim ilişkilerinin bütünü ile ilgili olduğunu ve kapitalist aşırı birikimin en önemli itkiyi oluşturduğunu eminim “sakızcı” D. Gökçe ile “çiçekçi” M. Okur da çok iyi biliyorlar. Fakat sorun biliş sorunu olmadığına göre herkes rolünü oynayacak. Böylece gerçeklik yerini yalan bir umuda bırakacak.
TRT’de bir haber programında Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’nun TETAŞ’ın zam talebini onaylaması ile ilgili olarak sunucular: “o kadar abartılacak bir şey değil. Halkımız rahat olsun. Zaten ancak 1 Ekim’den itibaren uygulanır” diyecek kadar kendini kaybedebildi. Hem de sırıtarak!
Ama eğlencelik kampanyaların üzerini örtemediği bir gerçeklik var o da açlık. Hem de Ramazana mahsus değil, 12 aya ve uzun yıllara yayılan açlık.
Erken kapitalist devletler tarafından krizden çıkış için trilyonlarca doların akıtıldığı dönemde bize düşen; Bakan M. Şimşek’in evvelsi akşam iftar yemeğindeki “önümüzdeki üç yıl Türkiye’de kamunun kendisine çeki düzen verdiği bir dönem olacak ve aslında Türkiye için özel sektör odaklı, özel sektörün liderliğinde bir model öngörüyoruz” ifadesinin yansımaları olacaktır. Böylesi bir dönemde tüm erken kapitalist ülkelerde devletin ekonomide aktif rol almasına karşılık tersine doğru koşuş bizim krizimizin henüz yeni başladığını gösteriyor. “Kamunun kendisine çeki düzen vermesi”, OECD tarafından AB ülkelerine yapılan “mali disiplin” uyarısının da yansımasıdır. Bu stratejinin sonucu olarak, bugün olduğu gibi gelecek yıllarda da düşük ücret zamları, yüksek gelir vergileri, enerji ve temel tüketim maddelerine yüksek zam oranları ile karşı karşıya kalınacak. Halka ait kamu kaynakları özel kesim sermaye birikimi için kullanılmaya devam edilecek.
Gelecek tüm ayların Ramazana dönmemesi için emekçilerin, kamu kaynaklarının kamu yararına kullanılmasını inat ve ısrarla talep etmesi çok önemlidir.
Evrensel-Ekonomik Perspektif- 5 Eylül 2009

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir