Prof. Dr. Sinan Alçın

segui il tuo corso e lascia dir le genti

Perşembenin Gelişi…


Bu satırları yazarken ABD’de 850 milyar dolarlık 2. kurtarma paketinin Temsilciler Meclisinde oylaması tamamlanmamıştı. Ancak, büyük olasılıkla ilk paketin aksine bu paket onaylanmış olacak. Böylelikle, ABD’de -halkın baskısıyla- üst-orta gelirliler açısından biraz daha insaflı düzenlemeler içeren 2. paket uygulanacak. Bu durum finans piyasasının batıklarının halka fatura edildiği gerçeğini değiştirmiyor. Kurtarma paketi, her bir ABD vatandaşına 2500 doları aşan ek yük getirecek. Bu operasyon nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın ABD için asıl kırılma üretken sermaye alanında yaşanacak. Negatif büyüme (ekonomik küçülme) sonucu iflas edecek şirketler, yüz binlerce ABD’li emekçinin işsiz kalmasına yol açarken, bir yandan da Marx’ın bahsettiği “kapitalistin kapitalisti mülksüzleştirmesi” süreci yaşanacak. Büyük tekeller birer birer el değiştirecek.
Avrupa Birliği açısından ise finans piyasalarına sıçrayan kriz hızla üretim alanlarına yayılıyor. Bir yandan toplam talepte daralma yaşanırken öte yandan büyümede de durgunluğa giriliyor.
Sermayenin organik iktisatçıları, ABD’de finans sisteminin kurtarılıp kurtarılmayacağını düşünmeye devam etsin. Biz ülkemiz emekçilerini nasıl bir ekonomik durumun beklediğini konuşalım.
Bayram tatili süresince kapalı olan para piyasalarında İMKB sert düşüşle açılırken, Dolar YTL karşısında 1,30 seviyesini geçti.
Başbakan ve hükümet yetkilileri, kapitalist dünyada yaşanan bu krizi Türkiye’nin “küçük sıyrıklarla” atlatacağını iddia etseler de, muhalefet televizyonlarda orta oyunu oynayarak gününü gün etse de emekçi sınıflar açısından nasıl bir sürecin işlediğini herkes biliyor. Otomotiv endüstrisinde “ücretsiz izinler” başladı. Bu durumu işten çıkarmalar izleyecek.
Yılsonunda, 50 milyar dolara dayanması muhtemel olan cari açık en önemli tehlikelerden biri. Cari açığın yarısı sıcak para girişiyle karşılanıyordu. Bu oran bu yıl azalmaya başladı. Bundan sonra daha da azalacak. Sıcak para kaçışı arttıkça faizlerde artacak, bu yatırımların azalmasına yol açacak. Öte yandan sıcak para çıkışıyla birlikte YTL, Dolar ve Euro karşısında hızla değer kaybedecek. Durgunluktaki Avrupa, Türkiye’den ihracat talebini kısacak. Bunun neticesinde, şu anda uygulanan esnek döviz kuru politikasından bir gece ansızın vazgeçilip sabit kurda devalüasyona başvurulması da muhtemeldir.
Aslında Başbakan geçtiğimiz hafta “döviz alacağı olmayanlar dövizle iş yapmasınlar” derken olası devalüasyonun sinyalini de vermiş oldu.
Özel kesim sermaye açısından, kredi bulmak neredeyse imkânsız hale geldi. Bir yandan da bankacılık sistemi çok önemli bir sarsıntıyla karşı karşıya. 2001 sonrasında adeta uluslararası tekellere peşkeş çekilen bankacılık sisteminde kontrol artık mümkün değildir. Bu hafta içinde Türkiye’de faaliyette bulunan yabancı bir bankanın yarısını üç devlet kamulaştırdı. Bu durum diğerlerine de sıçrayacaktır. Dolayısıyla hiçbirisi “güvenli liman” değildir.
Öte yandan, resmi enflasyon oranı Merkez Bankası’nın sene başında hedeflediği yüzde 4’ün üç katı olmuştur ve son yapılan elektrik ve doğalgaz zamlarıyla bu oran daha da artacaktır. Enflasyon Hedeflenmesinin gereği olarak Merkez Bankasının hesap vermesi gerekir. Emekçiler bunun hesabını sormadıkça ne hükümetin ne de Merkez Bankasının böylesi bir hesaba girmeye niyetleri yoktur. Onlar, bugünlerde krizden kendilerini kurtarma derdindeler.
Tüm bunların yanında SSGSS’nin yürürlüğe girdiği günler, emekçiler açısından güvencesizliğin yasallaşması anlamına geliyor. Gerçek anlamda güvencesizliğin ne anlama geldiğini geniş halk kesimleri ancak yaşayarak görecek.
Bayram tatili sonrası yeni hafta, emekçiler için yeni birçok gelişmeye gebe. Bu gelişmelerin ne yönde seyredeceğini bekleyerek görmektense sürece müdahil olup ses çıkarmak gerekiyor. Aksi taktirde, Perşembe’nin gelişi Çarşamba dan bellidir ve bu Perşembe karadır. Kara deryalardaki fener ise emekçilerin teorik ve pratik birikimidir.
Dostlukla..
Evrensel-Ekonomik Perspektif 4 Ekim 2008

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 13/08/2009 by in Köşe Yazıları and tagged .

Bu blogu takip etmek ve yeni gönderilerle ilgili bildirimleri e-postayla almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 36 takipçiye katılın

%d blogcu bunu beğendi: