Prof. Dr. Sinan Alçın

segui il tuo corso e lascia dir le genti

Neden İşsizsiniz?


TÜİK verilerine göre Ocak 2009 itibariyle işsiz sayısı 3 milyon 650 bin kişiye çıktı. Burada gerçekçi hesaplamayla (TÜİK’in işgücüne dahil etmediği nüfusu katarak) gerçek işsiz sayısının 6 milyona yaklaştığını söylemek mümkündür
IMF ile gerçekleştirilen stand-by görüşmelerinde sona yaklaşılırken, alınacak borcunda nerede kullanılacağı netleşmeye başlıyor. Kredi Garanti Fonu, özel kesim sermaye borçlarının toplumsallaştırılması için kullanılacak. Fonun finansmanı için ise IMF’den alınacak borçlar kullanılacak. Yani, IMF borç verecek, toplum olarak bizlerde o borcu faiziyle ödeyeceğiz. Karşılığında ise özel kesim sermayenin birikimine devam etmesini sağlamış olacağız. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde bu adıma ilişkin açıklama hükümetten gelecektir. Bu uygulama ile devlet özel kesim sermayenin garantörlüğünü üstlenecektir. İşsizlik Fonunda birikmiş yaklaşık 40 milyar TL’lik fonun 6 milyar TL’lik kısmı ise memur maaş ödemeleri için hükümet tarafından kullanılacak. Her iki durumda işçiler için daha fazla işsizlik riski getirirken işsiz geniş halk yığınları için ise iş bulma umudunu yitirecekleri bir tablo yaratabilir. Aman ha! İş aramaktan vazgeçerseniz TÜİK sizi işsizlik hesabının dışına atabilir. Yok ama, olur mu? Hele böylesi bir dönemde iş olmadan olur mu? Günlük yaşantısını idame ettirmek için iş peşinde koşturan yüz binler burjuva medyasının ekonomi sibopları için işgücüne katılım oranını artıran unsurdan başka bir şey değil! Onlara göre işsizlik oranının bu kadar yüksek çıkmasının sebebi de işgücüne katılım oranının artması.
Ne yapmalı? İş arasak işsizlik oranını artırıp, ülkemizi cemil cümleye rezil edecek tarihi işsizlik oranları yaratıyoruz. İş aramasak bu seferde işgücüne dahil etmeyip bizi yok sayıyorlar. İşsizlik oranı düşük çıkıyor. Halkımızın yüzde 86’sı mutluluk indekslerinden gülümsüyor.
Demek ki suç bizde! Bir de utanmadan işsizlik fonunda biriken paradan pay istiyoruz. Halbuki, devlet o paranın birazını seçim harcamaları için kullandı, birazını özel kesim sermayenin finansmanına, birazını da bütçedeki açık fazla gözükmesin diye memur maaşlarına harcamayı düşünüyor. Tamda böylesi, küresel liderlik liginde can havliyle ön sıralara koşarken, Davos’u dağıtıp, Rasmussen’i NATO koltuğuna oturtmuşken olur mu böyle bir işsizlik?
Kamu kaynaklarının kamu lehine kullanılmasını talep etmek bugün için en ileri taleptir. Gerek işsizlik fonu, gerek devlet bütçesindeki gelirler yeni iş alanlarının açılması için kullanılmalıdır. Halkın iş ve ekmek talebi kapitalistlerin vicdanına ve hükümetlerin siyasi salvolarına bırakılamayacak kadar önemlidir. İşçi konfederasyonlarının meydan histerisini aşıp yerel platformları güçlendirmesi işçi ve emekçilerin taleplerinin duyulur olmasının da koşuludur.
Evrensel-Ekonomik Perspektif-18 Nisan 2009

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 13/08/2009 by in Köşe Yazıları and tagged .

Bu blogu takip etmek ve yeni gönderilerle ilgili bildirimleri e-postayla almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 37 takipçiye katılın

%d blogcu bunu beğendi: